IYENGAR JÓGA

Jedinečná, jasná, propracovaná a efektivní je metodika výuky jógy podle B.K.S. Iyengara.

Iyengarovu jógu charakterizuje:

PŘESNOST – zaměření na přesné nastavení těla v pozici, postupné smysluplné zaujímání pozice a pozorné vycházení z pozice. Preciznosti je dosahováno správným a postupným zarovnáváním kostí v kloubech přes promyšlenou práci svalů tak, aby bylo dosaženo stability a rovnováhy v těle s menším svalovým úsilím. Vlastní přesné zarovnávání těla zlepšuje energetickou cirkulaci a tvoří prostor uvnitř těla. To v důsledku vede ke zdraví.

ČAS STRÁVENÝ V POZICI – je doba setrvání v ásaně během níž dochází k hlubšímu působení na tělo i mysl.

SEKVENCE –  správné pořadí a provázanost jednotlivých pozic a sestav.

Výsledkem správného řazení pozic, přesného nastavení těla v pozicích a správné doby setrvání v pozici je stav stabilní lehkosti v ásaně, fyzické i mentální vyrovnanosti a vnitřního ticha. Pro dosažení tohoto stavu využívá Iyengarova jóga hojně POMŮCKY jako např. dřevěné bločky, lavice, stoličky, polštáře, deky a popruhy.

MEDITACE V POHYBU – praktikováním ásan působíme nejen na fyzické a fyziologické tělo, vedeme zároveň svou mysl k vědomí toho, co právě děláme. Vědomá kontrola nastavení jednotlivých částí těla během ásanové praxe nám nedovolí odbíhat z přítomného okamžiku. Tělo a ásana se tak stávají meditačním předmětem. Naše mysl je v daném okamžiku zaměstnána pouze momentálním nastavováním nebo udržením dosaženého nastavení těla v prostoru, je nucena se plně soustředit na skutečný přítomný okamžik a tím v podstatě regeneruje a odpočívá. Dochází tak k očistnému procesu na úrovni mysli, jež B.K.S. Iyengar nazval meditací v pohybu.

KVALITA VYUČUJÍCÍCH – učitelé Iyengar jógy studují v Čechách minimálně 3 roky, než mohou získat certifikát úrovně Introductory.

PRANAJAMA – prodlužování dechu lze zařazovat až po vybudování pevných základů v ásanové praxi